Elfen Lied - Recenzia

18. srpna 2010 v 17:19 | Ami |  EL-recenzia
ElfenLied
Autor: Lynn Okamoto
Epizódy: 13


File:ELep1.jpg
Všechno začíná v jedné výzkumné laboratoři, odkud právě prchá jeden z objektů, dívka Lucy. Lucy je diclonius, další vývojový stupeň člověka. Od normálního člověka se odlišuje barvou vlasů a očí, ale hlavně dvěma kostěnými výrůstky na lebce. A právě tyto výrůstky dávají dicloniům velkou sílu, řídí jimi vektory, dlouhé neviditelné ruce. Těmito vektory mouhou dělat stejné věci jako normálníma rukama, ale také s nimi mohou výborně zabíjet, jak předvedla Lucy právě v prvním díle, kde zlikvidovala ostrahu téměř celého objektu a jednu sekretářku. Lucy se nakonec podaří uprchnout, je při tom však střelena do hlavy a padá do moře.
Z vědecké laboratoře se přesuneme do města na pobřeží, kde se po několika letech opět setkali bratranec Kouta se svou setřenicí Yukou. Pro oživení starých vzpomínek se vypraví na pláž, kde si kdysi hráli a tam najdou Lucy. Ta ovšem ztratila paměť, a z nelítostné a kruté vražedkyně se stala naivní a bezbraná dívka, a jediné co umí říct, je nyuu (což se stane jejím jménem). Kouta a Yuka se Nyuu ujmou. Jenže Lucy (nebo Nyuu, jak chcete) je stále na útěku a vypravují se ji hledat vojáci i další dicloniové, aby ji přivedli zpátky. Navíc vždy, když se Nyuu uhodí do hlavy, stane se z ní opět Lucy, a nikdo nemůže říct, co provede svým zachráncům.
Elfen Lied je velmi rozporuplné anime. Na jedné straně je tu hromada krve, na druhé straně se mezi tou krví prochází nahá dívka. Nic tady není černobílé. Kladné postavy nejsou tak bezúhoné jak se zdají, záporné mohou mít ke svému chování dobrý důvod. Dobře je to vidět třeba na Lucy. Lucy není jen pachatel, je to také oběť. Oběť lidské krutosti a nepochopení, v lepším případě pouze lhostejnosti. Na jedné straně jsem ji chápala a soucítila s ní, na druhé straně zabíjela i nevinné lidi, kteří jí nic neudělali a měli dobré srdce. Mnohem víc jsem si oblíbila kupříkladu dívku Mayu, která i přes své těžké zážitky nezahořkla, nebo diclonia jménem Nana.
Elfen Lied je krásně nakreslené. Velkou roli tady sice hraje prolitá krev, končetiny létají vzduchem, ale to je jen slabý odvar toho, co se odehrává v psychologické rovině. Zmasakrování vojáků mě nechalo chladnou, zato když Lucy vzpomínala na svou minulost, na všechno to opovržení, kterého se jí kvůli její odlišnosti dostalo, to mě sevřelo u srdce a rozplakalo. Psychologie hrdinů (s veškerými jejich trápeními, bolestmi i nadějemi) je neuvěřitelně skvěle a přitom jednoduše podaná, zkrátka se s nimi budete prožívat úplně vše. Ještě musím pochválit hudbu, která výborně podtrhla veškeré scénky a i díky které prostě nemůže žádné oko zůstat suché. Pokud jsem někdy někde Elfen Lied kritizovala, omlouvám se, neměla jsem pravdu. Je to ohromné, nádherně udělané dílko, mnoho hraných psychologických filmů je oproti tomu slabý odvar.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama